marketing i reklama
MARKETING Artur  

Reklama w dzisiejszych czasach

W dzisiejszych czasach dobra reklama jak nigdy musi spełniać wymagające kryteria. W zalewie reklam, który spotyka nas na ulicy, w radiu, telewizji, gazetach, jak również w internecie, musi być szczególnie dobrze przygotowana, żeby szybko przyciągnąć uwagę czytelnika, a potem zainteresować go naszą treścią.

Na rynku istnieje coraz więcej wyspecjalizowanych organizacji, które zajmują się reklamowaniem. Profesjonalna pozwala ułatwić nam rozpowszechnianie naszego produktu czy treści przy tym nie wymagając nadzwyczajnego zagłębiania się w marketing i jego mroczne tajemnice. W dzisiejszych czasach kampanie reklamowe prowadzone są głównie na podstawie aktualnych badań psychologicznych czy socjologicznych, które otwierają coraz to nowsze ścieżki, które pozwolą na dotarcie do większej ilości odbiorców, co skutkuje potencjalną większa sprzedażą naszego produktu, a które nie były do tej pory powszechnie stosowane w praktyce. Przykładowo powszechne stosowanie zabiegu '0,99′ w pewien sposób oszukuje naszą percepcje i sugeruje, że cena produktu jest znacząco mniejsza, niż gdyby była zaokrąglona do całości (zwykle o symboliczny jeden grosz).

Na pierwszy rzut oka wydaje się to być mitem czy zwyczajnie absurdem, jednak nie jest to wyłącznie czyjeś przekonanie bądź opinia, ten efekt jest potwierdzony metodami naukowymi, nie dziwi więc powszechność jego zastosowania. Innym przykładem na naukowe podstawy marketingu jest dobieranie chwytliwych haseł czy piosenek reklamujących sklep czy produkt. Ile razy szukaliśmy potwierdzenia, że nie jesteśmy 'idiotami’ udając się na zakupy do pewnej sieci sklepów, prawda? Chwytliwe hasło, szczególnie gdy jest intensywnie powtarzanie w naszej obecności (nie musimy być wcale na nim szczególnie skoncentrowani) wdrukowuje się w naszą pamięć i w odpowiednim momencie zostaje przywołane do naszej świadomości.

W ostatnich latach świadomość używania takich marketingowych trików zwiększa się jednak wśród konsumentów, co skutkuje takimi zmianami jak choćby tajemniczo brzmiące oznaczenie 'audycja zawierała lokowanie produktu’ przy zakończeniu naszego ulubionego programu telewizyjnego…

Skomentuj Artykuł