Od czego zależy cena nagrobka?
Wybór nagrobka upamiętniającego naszych bliskich zmarłych nie jest rzeczą prostą przede wszystkim dlatego, że z założenia jest to wybór na długie lata. Tak więc główne kryterium, które na ogół bierzemy pod uwagę to trwałość materiału, z którego nagrobek ma być zrobiony. Dawniej wybierano lastriko, natomiast obecnie najczęściej stawiamy na kamień naturalny – najczęściej jest to marmur, piaskowiec lub granit. Jednak mimo tego, że wszystkie trzy to naturalny materiał skalny, pod względem trwałości występują między nimi istotne różnice. Marmur jako stosunkowo miękka skała wapienna jest bardzo podatny na niekorzystne warunki atmosferyczne – pod wpływem mrozu i wody łatwo ulega erozji. W naszym klimacie taki nagrobek już po upływie dziesięciu lat może ulec zniszczeniu. Również niezbyt trwałym materiałem jest piaskowiec, w niektórych rejonach Polski jest on bardzo popularny i często stosowany. Jednak zdecydowanie najczęściej wybieramy granit, jako kamień o największej trwałości, bardzo elegancki i do tego bardzo łatwy w utrzymaniu.
Oprócz trwałości nagrobka bardzo ważny jest również jego wygląd. Estetyka starszych cmentarzy zdecydowanie odbiega od tej, którą widzimy współcześnie. Nagrobki stawiane dawniej niewiele różniły się między sobą. Wszystkie pomniki były niemal jednakowe, w różnych odcieniach szarości, z prostokątnymi szarymi płytami. Teraz coraz powszechniejszy staje się lśniący granit w zróżnicowanej kolorystyce. Nadal popularny jest kolor szary i czerń, ale coraz częściej możemy zobaczyć płyty nagrobne w takich kolorach jak granat, ciemna zieleń, różne odcienie rudego czy nawet róż. Wybierając kolor kamienia warto wziąć pod uwagę lokalizację nagrobka – w miejscu zacienionym ładniej będzie się prezentował kamień jaśniejszy. Decydując się na określony materiał, kolor i ostateczny wygląd pomnika, kierujemy się nie tylko naszymi upodobaniami – niemałą rolę odgrywa też aktualna moda. Cmentarna moda dotyczy zresztą nie tylko rodzaju i koloru kamienia, z jakiego ma być zrobiony nagrobek, ale również kształtu pomnika. Jeszcze niedawno bardzo popularne były nagrobki z Chin, charakteryzujące się wymyślnymi formami i zdobieniami. Teraz stopniowo moda na tak wymyślne kształty przemija i coraz częściej wybieramy klasyczną, elegancką i ponadczasową prostotę.
Bardzo ważnym czynnikiem, który decyduje na jaki nagrobek się zdecydujemy jest jego cena. Zależy ona przede wszystkim od wybranego materiału i wielkości nagrobka, ale również od naszych wymagań estetycznych: kształtu płyty i czasu potrzebnego na właściwą obróbkę kamienia, ilości i rodzaju zdobień i dodatków (np. wazonów, latarenek, rzeźb, ławek) czy rodzaju i wielkości liter. Jednak wpływ na cenę ma jeszcze wiele innych czynników, takich jak miejsce lokalizacji, sposób dostawy i montażu, opłat związanych z wjazdem na cmentarz, ewentualnego demontażu starego nagrobka oraz czasu realizacji zamówienia. Wielu kamieniarzy oferuje tanie nagrobki (Kraków KAMSO), w postaci gotowych już wykonanych wzorów, z których wybieramy ten, który nam się podoba i wskazujemy tylko gdzie ma zostać zamontowany.
Musimy więc zdawać sobie sprawę, że ostateczne koszty związane z postawieniem nagrobka różnią się znacznie od kosztów samego pomnika.